Produkowane w Polsce

Darmowa wysyłka od 100 zł

Bezpieczne dla skóry

30 dni na darmowy zwrot

Jak dobrać odpowiedni rozmiar poszewki i poduszki do spania?

poszewki na poduszki w sypialni

Sypialnia to miejsce, w którym mamy się wyciszyć, zrelaksować i odpocząć. Dlatego taką uwagę przywiązujemy do jej dekoracji oraz jakości kompletu do spania. Tutaj jedną z głównych ról odgrywają poduszki. Nie tylko te dekoracyjne, tak zwane jaśki, ale przede wszystkim poduszki do spania. Na jaki rozmiar poszewki postawić i jaką wybrać poduszkę?

Jaką poduszkę i rozmiar poszewki warto wybrać?

Wiele dostępnych rozmiarów pościeli, prześcieradeł​​ i poduszek ma ułatwić nam dobór idealnego kompletu, zapewniającego piękny sen każdej nocy. Dlatego właśnie kupując poduszki mamy możliwość wyboru nie tylko jej wysokości, rodzaju wypełnienia, ale i wymiarów.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar poduszki? Tutaj wiele zależy od naszych indywidualnych preferencji. Pomijając jednak typowo ortopedyczne i specjalistyczne produkty, w sklepach najczęściej dostępne są poduszki w trzech rozmiarach.

Najpopularniejsze rozmiary poszewek i poduszek

  • 70×80 cm – Zdecydowanie najczęściej wybierany rozmiar poduszki do spania. Poduszka w rozmiarze 70×80 w większości wypadków zapewnia maksymalną wygodę i ważne dla zdrowia podparcie szyi oraz kręgosłupa w odcinku piersiowym.
  • 50×60 cm – Drugim najpopularniejszym w Polsce rozmiarem poduszek do spania są te w rozmiarze 50×60 cm. To propozycja dla osób preferujących mniejsze i często bardziej płaskie podparcie dla głowy podczas snu. Poduszki i poszewki 50×60 cm często kupujemy także dla dzieci i nastolatków.
  • 40×40 cm – Najmniejsza, kwadratowa poduszka zwana potocznie „jaśkiem”, cechuje się wyjątkową uniwersalnością. Pełni funkcje dekoracyjne, świetnie sprawdza się w podróży, ale też każdej nocy w naszej sypialni. Poszewki na poduszki 40×40 cm należy zatem dobierać ostrożnie, dopasowując je do konkretnego zastosowania. Wzorzyste lub udekorowane ciekawymi nadrukami poszewki mogą być piękną ozdobą salonu, jednak do sypialni już raczej się nie nadają.

Dlaczego rozmiar poszewki na poduszki ma znaczenie?

Podstawową kwestią podczas zakupu poszewki jest dobór odpowiedniego rozmiaru. Dlaczego to aż tak ważne? Mimo iż pozornie może się wydawać to niezbyt istotne, to dobrze dopasowany rozmiar poszewki ma znaczący wpływ na jakość wieczornego relaksu. Zbyt duża poszewka nie utrzyma poduszki w miejscu, a nadmiar materiału będzie się zwijał, przeszkadzając w zaśnięciu. Natomiast zbyt małe poszewki na poduszki powodują marszczenie się wypełnienia. Nierównomierne rozłożenie poduszki wpływa negatywnie na jej właściwości, co skutkuje przybieraniem nienaturalnej pozycji podczas snu.

Jak dobrać rozmiar poszewki na poduszki?

To bardzo proste, a jednak wciąż części z nas zdarzają się nietrafione zakupy. Jak dobierać rozmiary poszewek? W pierwszej kolejności sprawdzamy na metce poduszki jej wymiary. Jeśli będzie to na przykład 50×60 centymetrów, to zamawiamy poszewkę właśnie w tym rozmiarze. Poszewki na poduszki szyte są w taki sposób, aby uwzględniały grubość wypełnienia i pozwalały na jego równomierne rozłożenie.