Produkowane w Polsce

Darmowa wysyłka od 100 zł

Bezpieczne dla skóry

30 dni na darmowy zwrot

Jaki wybrać rozmiar pościeli?

komplet pościeli w sypialni

Elementy wyposażenia sypialni to bez wątpienia jedne z najważniejszych rzeczy w każdym domu. To właśnie w sypialni odpoczywamy po ciężkim dniu, a to, co się w niej znajduje, ma nam ten relaks ułatwiać. Dlatego tak ważny jest wybór wysokiej jakości materaca, odpowiednich kolorów ścian i mebli, a także zdrowy dla naszej skóry komplet pościeli. Jednak często okazuje się, że to właśnie rozmiar pościeli sprawia nam sporo kłopotu. Na co zatem zwrócić uwagę, aby kupić pościel w dobrym rozmiarze?

Jak odczytywać rozmiary pościeli?

Podstawą w wyborze odpowiedniej pościeli będzie właściwe odczytanie jej wymiarów. Tutaj zawsze spotykamy się z dwoma wartościami liczbowymi – na przykład 180×200 cm. Pierwsza z nich zawsze określa jej szerokość. Drugi natomiast oznacza długość, która zazwyczaj wynosi w Polsce właśnie dwa metry.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rozmiaru pościeli?

Aby dobrać idealny rozmiar pościeli, należy przeanalizować kilka podstawowych kwestii. Dzięki temu posłuży nam na dłużej, a przy tym zapewni maksymalny komfort użytkowania. Kupując komplet pościeli, zwróć uwagę na:

Rozmiar materaca

Podstawową kwestią determinującą rozmiar pościeli jest rozmiar łóżka. Musimy dobrać komplet w taki sposób, aby w całości pokrywał całą powierzchnię do spania. Oczywiście może delikatnie poza nią wykraczać. Nie możemy jednak pozwolić na to, aby pościel dotykała podłogi, gdyż wpływa to negatywnie na jej trwałość oraz czystość.

Łóżko dla jednej czy dwóch osób

Drugim w kolejności kryterium jest to, czy dobieramy pościel dla singla, czy dla małżeństwa. Osoby śpiące w pojedynkę naturalnie będą potrzebowały mniejszego rozmiaru pościeli niż dwie osoby dzielące ze sobą małżeńskie łoże. Oczywiście niektóre pary stawiają na dwie pojedyncze kołdry, a wtedy trzeba dobrać mniejsze rozmiary – na przykład 140×200 cm. Dzięki temu nie zakopiemy się wzajemnie w nadmiarze materiału.

Nasze preferencje

Nie bez znaczenia są też nasze przyzwyczajenia dotyczące nocnego wypoczynku. Część z nas wybiera mniejsze komplety pościeli, gdyż nie lubi nadmiaru pościeli. Inni natomiast są fanami dokładnego owijania się w dużą kołdrę, tak aby z każdej strony otulić grubą warstwą przyjemnego dla skóry materiału. W przypadku małżeństw nie bez znaczenia jest też to, czy wzajemnie sobie podkradamy kołdrę w nocy. Jeśli tak, to zdecydowanie stawiamy na szersze komplety pościeli.

Jaki wybrać rozmiar pościeli dla dorosłych?

W przypadku łóżka jednoosobowego najczęściej wybieranymi rozmiarami pościeli są 140×200 oraz 160×200 cm. Pierwszy z nich to najmniejsza z opcji, która sprawdza się przy łóżkach o szerokości od 80 do 140 centymetrów. Taka pościel sprawdzi się także w roli pościeli zapasowej dla gości śpiących na rozkładanej kanapie.

Dużo bardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest komplet pościeli 160×200 cm – nie tylko dla osób śpiących w pojedynkę, ale i do mniejszych łóżek małżeńskich.

Dla typowego łoża małżeńskiego najlepszym rozwiązaniem będą komplety od 180 cm w górę. Na przykład, gdy oboje lubicie dobrze okryć się kołdrą, przy łóżku szerokości 140 i 160 cm odpowiedni może okazać się komplet pościeli 200×200 cm.