Produkowane w Polsce

Darmowa wysyłka od 100 zł

Bezpieczne dla skóry

30 dni na darmowy zwrot

Jak często zmieniać pościel?

jak często zmieniać pościel

Pościel sypialniana nie wymaga aż tak częstego prania, jak odzież codzienna czy bielizna. Natomiast jej regularna zmiana jest podstawą nie tylko mająca wpływ na estetykę i samopoczucie, ale i nasze zdrowie. Należy pamiętać o tym, że w gromadzących się w pościeli zanieczyszczeniach rozwijają się alergeny, a w tym bakterie i roztocza. Jak często zmieniać pościel, aby zapewnić sobie najwyższy komfort snu i zadbać o zdrowie? Już odpowiadamy!

Dlaczego należy często zmieniać pościel?

Jednym z najczęstszych problemów są roztocza, a przede wszystkim ich odchody, na które duża część z nas (w tym dzieci) jest uczulona. Po czym poznać, że mamy problem z żywiącymi się martwym naskórkiem roztoczami? Główne objawy to:

  • katar i niedrożność nosa,
  • kaszel i duszności,
  • kichanie,
  • zaczerwienienie oczu,
  • zmiany na skórze: zaczerwienienie i swędzenie.

Co więcej, alergicy mający stały kontakt z roztoczami narażają się na rozwój astmy czy nawracające zapalenie zatok.

Jak często zmieniać pościel w sypialni?

Jak już ustaliliśmy, regularna i częsta zmiana pościeli to przede wszystkim dbałość o nasze zdrowie. Warto też podkreślić, że same warunki panujące w sypialni wpływają na szybkość zasypiania. Świeży i pachnący komplet pościeli jest jednym z najważniejszych elementów tej układanki. No dobrze, ale jak często zmieniać pościel?

Standardowo polscy, jak i zagraniczni lekarze wskazują, że komplet pościeli powinniśmy zmieniać nie rzadziej niż co dwa tygodnie – niezależnie od materiału, z jakiego został wykonany.

Kiedy zmieniać pościel częściej?

Pod uwagę trzeba też wziąć między samą porę roku. W wakacje, gdy w sypialni temperatury są zdecydowanie wyższe, a nasze ciało mocniej się poci, powinniśmy robić to częściej. Zdecydowanie częściej o świeży komplet pościeli należy zadbać też w przypadku występujących alergii czy problemów skórnych. Wtedy zalecamy pranie przynajmniej raz w tygodniu.

Co więcej, wcale nie trzeba być alergikiem, aby okazało się, że dwutygodniowe przerwy między praniem będą zbyt długie. Częstsze zmiany pościeli należy także rozważyć gdy:

  • śpimy w łóżku z psem lub kotem,
  • nie bierzemy prysznica przed położeniem się do łóżka,
  • śpimy nago,
  • mamy problemy z nadmierną potliwością lub ślinieniem się.

Higiena w łóżku to podstawa

Tworząc produkty Loomframe przyświeca nam jeden cel: piękny sen naszych klientów każdej nocy. Zdajemy sobie sprawę z tego, że zastosowane materiały, jakość ręcznego szycia, czy detale, takie jak kryte zapięcia, wpływają na komfort wypoczynku. To właśnie dlatego wszystkie oferowane w naszym sklepie komplety pościeli wykonane są wyłącznie z ekologicznej bawełny, która cechuje się najlepszymi właściwościami termoregulacyjnymi.

A co z kołdrą i poduszkami?

Nie można zapominać o tym, że wcześniej wspomniane mikroorganizmy rozwijają się także w poduszkach i kołdrze, dlatego i one wymagają regularnego prania oraz wymiany na nowe produkty. Jak często to robić? Przyjmuje się, że w standardowych warunkach wystarczy cały komplet prać co 3-6 miesięcy, a wymieniać go co dwa lata. Oczywiście w przypadku alergików i osób z problemami skórnymi okresy te będą odpowiednio krótsze. Badania wskazują, że pranie wtedy powinno odbywać się raz w miesiącu.

Dodatkowo wymianę poduszek oraz pościeli warto wziąć pod uwagę, gdy kolor ich poszycia wyraźnie pożółknie lub w momencie, kiedy wypełnienie wyraźnie straci na sprężystości.