Zgodnie z wynikami wielokrotnie przeprowadzanych badań, dorosły człowiek powinien spać każdej nocy około 6-7 godzin. Wydaje się niewiele, ale w praktyce często i z dostarczeniem takiej ilości zdrowego snu mamy niemały problem. Co więcej, większość z nas nieświadomie sabotuje wieczorny relaks i utrudnia zasypianie na własne życzenie. Jakie najczęściej popełniamy błędy przed zaśnięciem, które negatywnie odbijają się na jakości snu? Oto 7 najważniejszych z nich:
Jak zjesz, tak się wyśpisz
Parafraza tego popularnego powiedzenia nie jest przypadkowa. Bardzo często problemy z zaśnięciem i odpowiednim wypoczynkiem są skutkiem spożywania obfitych i tłustych posiłków. Duża ilość ciężkostrawnego jedzenia angażuje nasz układ pokarmowy, co może pobudzać cały organizm. Szczególnie odczujemy to, gdy taki posiłek zaserwujemy sobie późnym popołudniem lub wieczorem.
Aby uniknąć problemów z odpowiednią przemianą materii, zasypianiem i wysypianiem się, polecamy ostatni posiłek spożywać na około 2-3 godziny przez planowanym położeniem się do łóżka. Co więcej, powinien to być zdrowy i lekkostrawny posiłek, który nie będzie zalegał w żołądku zbyt długo.
Popołudniowa kawa? Nie, dziękuję.
Większość z nas nie wyobraża sobie dnia w pracy bez konkretnej dawki kofeiny. O ile kawa z mlekiem czy gorące, aromatyczne espresso nikomu raczej nie zaszkodzi, tak dostarczenie organizmowi kofeiny w godzinach późnopopołudniowych i wieczornych może negatywnie odbijać się na szybkości zasypiania i jakości snu. Należy też pamiętać, że pobudza nie tylko kawa, ale i gazowane napoje (energetyki, coca-cola), czekolada, a nawet herbata.
Pobudzających napojów i przekąsek powinniśmy unikać już po godzinie 17. Wtedy nasz organizm ma odpowiednio dużo czasu, aby wyciszyć się i poradzić sobie z dostarczoną dawką energii.
Niewłaściwy kolor oraz intensywność oświetlenia
Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest korzystanie z urządzeń elektronicznych tuż przed snem. Emitowane przez ekrany niebieskie światło mózg odbiera jako światło dzienne, co przekłada się na obniżenie poziomu melatoniny. W ten sposób utrudniamy samo zaśnięcie oraz negatywnie wpływamy na samą jakość snu. Należy przy tym pamiętać, że nie tylko smartfony wpływają na nasz mózg, ale też oświetlenie domowe. Intensywne światło o niskiej temperaturze barwowej działa na nas pobudzająco. Dlatego właśnie w sypialni stawiamy na żarówki emitujących ciepłe światło o małej intensywności, które wpływa na nas uspokajająco i pozwala się zrelaksować.
Zmuszanie się do snu
Paradoksalnie bardzo często, gdy wiemy, że rano czeka nas wczesna pobudka, miewamy problemy z zaśnięciem. Co wtedy robi większość z nas? Leżymy w łóżku, przewracamy się z boku na bok i czekamy, aż w końcu uda nam odpłynąć w krainę snu. Okazuje się jednak, że dużo lepszym rozwiązaniem jest zajęcie się czymś na chwilę. W ten sposób przestajemy myśleć o problemie z zasypaniem, a przy tym mamy szansę zrelaksowania się i ukojenia myśli. Świetnie sprawdzi się tutaj kilka rozdziałów niewymagającej lektury lub gorąca kąpiel.
Późny trening wrogiem szybkiego zasypiania
Aktywność fizyczna to jedna z podstaw zdrowego trybu życia. Niestety często okazuje się, że w ciągu dnia nie mamy na nią czasu i trening zostawiamy na późne godziny wieczorne. Oczywiście sport to zdrowie i z tym nikt nie dyskutuje. Jednak należy pamiętać o tym, że każdy trening wzmaga wydzielanie endorfin, które pobudzają nasz organizm, co może skutkować problemami z zaśnięciem.
Drzemki – co za dużo to niezdrowo
Dobrze wiemy, że drzemka w ciągu dnia potrafi być prawdziwym wybawieniem dla zmęczonego organizmu. Krótki sen w ciągu dnia, trwający nie dłużej niż pół godziny wpływa korzystnie na rześkość naszego umysłu, pracę serca, radzenie sobie ze stresem, a także kreatywność. Należy jednak pamiętać o tym, że drzemka w późnopopołudniowych godzinach, lub zbyt duża ilość snu w ciągu dnia, może zaburzać naturalny cykl snu, a przede wszystkim utrudniać szybkie zasypianie.
Tekstylia sypialniane niskiej jakości
Duży wpływ na szybkość zasypiania i samą jakość naszego snu ma nasze najbliższe otoczenie, czyli wyposażenie sypialni. O ile coraz częściej zwracamy uwagę na dobór odpowiednich materaców i poduszek, tak wiele osób bagatelizuje wpływ kompletu pościeli i prześcieradła na jakość wypoczynku.
Co wybrać, aby zapewnić sobie najlepsze warunki? Przede wszystkim stawiamy na ręcznie szyty, bawełniany komplet pościeli. Dzięki temu nasza skóra nie będzie się pocić, a materiał odprowadzi wilgoć. Bawełna to także najlepszy wybór ze względu na właściwości termoregulacyjne oraz ochronę naszej skóry – również skłonnej do alergii i podrażnień.