Produkowane w Polsce

Darmowa wysyłka od 100 zł

Bezpieczne dla skóry

30 dni na darmowy zwrot

Klasyczne rozmiary poszewek – jak dobrać pościel?

ciemnooliwkowy komplet pościeli zestaw

Wybrałeś odpowiedni materiał, zdecydowałeś się na model i jesteś gotowy zamówić swoje poszewki? Przed dokonaniem zamówienia pozostaje jeszcze określić rozmiar pościeli. Na rynku dostępne są różne rozmiary poszewek, odpowiednie na łóżka jedno-, dwuosobowe, czy dziecięce.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar?

Rozpoczynając poszukiwania pościeli musimy posiadać wiedzę na temat łóżka i materaca, do którego ma być dopasowana i zastanowić się nad własnymi upodobaniami. Pierwszym krokiem zatem powinno być dokładne zmierzenie naszej kołdry oraz poduszek. Warto też dokładnie zmierzyć materac, gdyż długość pościeli powinna być taka sama jak materaca – z kolei szerokość może być identyczna lub nieznacznie większa. Przy pomiarach warto uwzględnić również dodatkowych kilka centymetrów, które doskonale sprawdzą się przy zmianie grubości kołdry bądź poduszki, w sezonie zimowym.

Standardowe, czyli klasyczne rozmiary poszewek

Największą pościelą w ofercie naszego sklepu jest ta o wymiarach: 200×220. Często nazywana jest pościelą w rozmiarze małżeńskim, z uwagi na fakt, iż głównie wybierają ją pary, które chcą uniknąć nocnych kłótni o kołdrę. Taki rozmiar pościeli polecany jest również osobom wysokim.

Drugą co do wielkości, najmniej kłopotliwą pościelą przy zakładaniu poszwy jest ta o rozmiarze 200×200. Dedykowana jest do łóżek małżeńskich, jednak często decydują się na nią single sypiający na podwójnym łóżku.

Jednym z najrzadziej wybieranych modeli jest ten o wielkości 180×200. Pościel o tych rozmiarach rekomendowana jest parom, które sypiają na materacu o wymiarach 160×200 lub 180×200.

Najczęściej wybierany i klasyczny rozmiar poszewek to: 160×200. To doskonały wybór dla łóżek jednoosobowych, rozkładanych sof lub wersalek. Pościel o takich wymiarach idealnie sprawdzi się w pokoju młodzieżowym, jak również w sypialni singla. 

Pościel o rozmiarze 140×200 – jest najczęstszym wyborem w krajach zachodnich. Często widywana jest w pokojach osób starszych, nastolatków oraz dzieci, które zaczynają wyrastać już z niemowlęcej pościeli.