Zdrowy tryb życia to nie tylko aktywność fizyczna, zbilansowana dieta, ale i spokojny, odpowiednio długi, głęboki sen. To właśnie przez te kilka godzin nasz organizm ma czas na regenerację, tak aby kolejnego dnia z uśmiechem na twarzy wstać z łóżka i stawić czoła nowym wyzwaniom. Jednak problemy z zasypianiem, a także samą jego jakością to prawdziwa plaga dzisiejszych czasów, a to przekłada się na wiele problemów zdrowotnych, poziom energii i nasze samopoczucie. Jak zatem szybko zasnąć i zapewnić sobie piękny sen każdej nocy? Oto kilka sprawdzonych sposobów!
Dlaczego sen jest aż tak ważny?
W łóżku spędzamy kilka godzin każdej doby. To właśnie w czasie nocnego odpoczynku nasz organizm regeneruje siły, tak aby kolejnego dnia stawiać czoła nowym wyzwaniom. Jednak należy pamiętać o tym, że sen to nie tylko czas, gdy nasze ciało pracuje na zwolnionych obrotach i odpoczywa. Przez te kilka godzin organizm przetwarza zgromadzone informacje, reorganizuje połączenia nerwowe, produkuje hormony, a także dostaje szansę odpoczynku i odbudowy tkanek oraz organów.
Niedobory w ilości odpoczynku oraz sen niskiej jakości wpływa nie tylko na poziom zmęczenia, ale i obniżenie koncentracji, zdolności poznawczych, zaburzenia nastroju, wydolność fizyczną, metabolizm oraz odporność organizmu.
Co zatem zrobić, aby zadbać o odpowiednią jakość snu i szybko zasypiać każdej nocy? Oto kilka sprawdzonych sposobów.
Zapewnij odpowiedni relaks jeszcze przed snem
Jedną z podstaw ułatwiających zasypianie jest wprowadzenie organizmu w odpowiedni stan. Sytuacje, w których pobudzeni kładziemy się do łóżka z nadzieją na szybkie zaśnięcie, najczęściej z góry stawiają nas na przegranej pozycji. Jak się zrelaksować przed snem? Sprawdzonym sposobem na to będzie ciepła kąpiel oraz ćwiczenia oddechowe. Tuż przed położeniem się do łóżka powinniśmy też wywietrzyć sypialnię i zadbać o to, aby w niej ciemno i cicho.
Wieczorne rytuały pomagają szybko zasnąć
Tę metodę znają przede wszystkim rodzice małych dzieci, u których wieczorne rytuały są niezbędnym elementem każdego dnia. Co ciekawe, działają one na nas także w wieku dorosłym. Wypracowane wieczorne rytuały, takie jak wspomniana wyżej ciepła kąpiel, nakładanie balsamu oraz czytanie książki pozwalają nam się zrelaksować, obniżyć tętno, poczuć bezpiecznie i pozbyć nagromadzonego przez cały dzień stresu.
Rodzaj światła ma znaczenie
Wspominaliśmy już nieraz o tym, jak duży wpływ na jakość naszego odpoczynku mają wybrane do sypialni kolory. Należy jednak pamiętać też o tym, że dotyczy to również oświetlenia oraz elektroniki towarzyszącej nam na każdym kroku. Źle dobrane żarówki o niskiej temperaturze barwowej oraz niebieskie światło emitowane przez telewizory, smartfony i tablety negatywnie wpływają na nasz zegar biologiczny. Dlaczego tak się dzieje? Im światło ma niższą temperaturę, tym bardziej oszukuje mózg. Nasz umysł mimo wieczornych godzin „uważa”, że wciąż jest dzień, a związane z tym wydzielanie melatoniny ma bezpośredni wpływ na trudności z zasypianiem. Jeśli chcemy poczytać tuż przed spaniem, warto wziąć do ręki książkę lub czytnik e-booków. To samo dotyczy żarówek, dlatego do sypialni powinniśmy wybierać te emitujące ciepłe światło, które nie rozreguluje naszego organizmu.
Wygoda w sypialni to podstawa
Oczywiście jedną z najważniejszych składowych pięknego i spokojnego snu jest samo łóżko. Materac oraz poduszkę dobieramy pod kątem sposobu spania, ale i naszej wagi. W tej kwestii najlepiej skorzystać z porad specjalistów, którzy pomogą nam znaleźć idealny zestaw.
Duże znaczenie ma też sam komplet pościeli oraz prześcieradło. Źle dobrane materiały nie pozwalają naszej skórze oddychać, nie odprowadzają wilgoci, a przy tym mogą powodować uczulenia i podrażnienia. Na co zatem postawić? Zdecydowanie najlepszą opcją są komplety pościeli z ekologicznej bawełny cechującej się perfekcyjnymi właściwościami termoregulacyjnymi. Co więcej, bawełniane tekstylia sypialniane są przyjazne delikatnej skórze alergików, dzieci i noworodków.
Obchodź się rozsądnie ze stymulantami, aby szybko zasnąć
Jedną z częstych przyczyn problemów z zasypianiem są wszelkiego rodzaju stymulanty, a przede wszystkim kofeina. Oczywiście nie oznacza to, że musimy z kawy rezygnować, ale z pewnością warto zwrócić uwagę na godziny jej spożywania. Dostarczona do organizmu kofeina nie tylko utrudnia zasypianie, ale i skraca okres głębokiego snu, dlatego nie powinniśmy się na nią decydować po godzinie 16. Należy również pamiętać o tym, że czarna herbata też działa na nas pobudzająco, więc i z nią nie można przesadzać w popołudniowych i wieczornych godzinach.